Zirkonyum Diş Kaplama

İçindekiler

Zirkonyum Diş Kaplama

Estetik Zirkonyum Diş Tasarımı

Ana dişinize en yakın renk tonunda olan Zirkonyum Diş Kaplama , size kusursuz bir gülüş olanağı sağlıyor.

Modern hastalar ve diş hekimleri gerçekçi estetiği tercih eder ve sıklıkla güzel zirkonya kronları tercih eder. Zirkonya bir metal olarak kabul edilir. Seramik olarak listelenmesine rağmen daha çok metal özelliklerine sahiptir. Farklı durumlar için kullanılan iki ana kron türü vardır. Bir tip kozmetik durumlar için, diğeri ise yüksek stresli durumlar içindir. Zirkonyum kronlar sadece 6 yıldır ana akım olmuştur. Ancak, bu kısa süre içinde, alternatif süper güçlü tüm altın versiyonlarının yerini neredeyse aldılar.

 Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürüyor?

İlk randevuda röntgen veya 3d tomografi çekilerek   tedavi planlamasına başlanmaktadır .Yüz hatlarınıza ve ağız içi kapanışları göz önünde bulunarak size özel tasarım hazırlanmaktadır. Tedaviye karar verdiğinizde dişleriniz kaplamalar hazırlanmakta ve yeni diş ölçüleriniz alınmaktadır.

Zirkonyum kaplama diş tedavisi 4-7 gün sürmektedir.

İkinci randevunuzda kaplamalarınız takılır ve bir süre kullanmanız istenmektedir. Bu süreçte yeni dişlerinizin kullanımında sorunlar varsa provalarda bu sorunları düzeltebileceksiniz.

Özetleyecek olursak;

  • Zirkonyum diş kaplaması öncesi, lokal anestezi işlemi gerçekleştirilir.
  • Kaplama sağlanacak dişlerin boyutlarının yaralanması ve ölçü alınması işlemleri gerçekleştirilir.
  • Dişlerin kaplama için kesilmesi işlemi sağlanıp, geçici diş uygulaması yapılır.
  • Zirkonyum kaplama için doğal diş rengine uyumlu kaplama rengi seçimi yapılır.
  • Ölçülere uygun ve seçilen renge uygun zirkonyum kaplama şekillendirilerek, uygulamaya hazır hale getirilir.
  • Hazırlanan zirkonyum diş kaplamaları, hastanın diş yapısına uygun şekilde yapıştırılır.
  • İşlem sonrası 6 ayda bir olacak periyotlar halinde kontroller sağlanır.
zirkonyum kaplama diş

Neden Zirkonyum Diş Kaplama ?

Zirkonyum doğada bulunan beyaz renkli bir materyaldir. Zirkonyum alt yapılı porselenler estetik olması nedeniyle ön dişlerde rahatlıkla kullanabilir. Aynı zamanda çok sağlam olduğundan, arka dişlerde de kullanıma uygundur. Doğal diş gibi görünümünün olması, diş eti kenarında renk değişikliği ve diş eti çekilmesi durumlarını yaratmaması en büyük avantajlarındandır.


Zirkonyum Kaplama Kimlere Uygulanır?

Zirkonyum kaplamalar implant yapılmış kişilere implant üstü olarak uygulanabileceği gibi aynı zamanda her yaşta isteğe bağlı olarak daimi dişlerin üzerine uygulanabilmektedir. Dişleri arasında mesafe olan ve estetik olarak bu durumdan rahatsız olan hastalarda veya gülüş estetiği nedeniyle tasarımı yapılarak uygulanabilmektedir.

Zirkonyum Kaplama Avantajları

Zirkonyum kaplamalar (zirkonyum alt yapılı porselenler) CADCAM sistemiyle bilgisayar destekli el değmeden hazırlanmaktadır. Bu nedenle diş etiyle uyuşması ve dişe oturumu mükemmel seviyededir.
Doğal dişe en yakın kaplama olması nedeniyle ışığı çok iyi yansıtarak estetik görünümü en üst seviyeye çıkarmaktadır.
Metal alerjisi olan hastalar için en uygun kaplama türüdür.
Bio uyumluluk sağlayarak diş eti dostudur. Metal kaplamalarda diş etinde sebep olunan morarmaya benzer renkler zirkonyum kaplamalarda görülmez. Zirkonyumun beyaz renkli saf mineral hali yerine dönüştürülerek zirkonya seramiği olarak işlenmektedir. Bu nedenle diş eti çekilmesi yaşansa dahi metal destekli porselenlerde karşılaşılan metal görüntü ile karşılaşılamaz.
Metal destekli olmaması nedeniyle ağızda koku yapması veya tat değişikliği yapması mümkün değildir.

Şimdi Randevu Alabilirsiniz..