İçindekiler

Estetik Diş Tasarımı

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti Tedavisi : Çarpık dişlerin neden olduğu sorunlar kişinin çiğneme, diş hijyenini koruma ve çekici bir gülümsemeye sahip olma yeteneğini etkileyebilir. Bu, güven kaybına yol açabilir ve kişinin sosyal ortamlarda oldukça garipleşmesine neden olabilir.

 Diş telleri ve tutucular gibi ortodontik aletler dişleri düzeltir ve çene hizasını düzeltir ve ayrıca uykuyla ilgili bazı komplikasyonları önler veya hafifletir.

Diş Telleri ile Tedavi Edilebilen Koşullar

Sizin veya çocuğunuzun ortodontik aparey adayı olabileceğine dair işaretler şunları içerir:

 • Dişlerin anormal şekilde birleşmesine veya hiç birleşmemesine neden olan uygun olmayan çene hizalaması (büyüme ve alışkanlık bozuklukları), muhtemelen TMD'ye (temporomandibular eklem bozuklukları) neden olur.
 • Horlama veya obstrüktif uyku apnesi gibi uyku bozuklukları 
 •  Stabilizasyon gerektiren tam ağız rekonstrüksiyonu  ve/veya  gülümseme makyajları
 • Süt dişlerinin erken veya geç kaybı, bu da boşluk sorunlarına, aşırı kalabalıklığa, gömülü ve/veya çarpık dişlere neden olabilir.
 • Parmak emme, dil itme, dudak bükme veya çıkıntılı dişlere ve uyumsuz çene büyümesine neden olabilecek diğer oral alışkanlıklar
 • Çiğneme veya ısırmada zorluk
 • Ağızdan nefes alma
 • Kalabalık, yanlış yerleştirilmiş, çıkıntılı veya tıkalı (muhtemelen gömülü) dişler
 • Yanağın içini ısırmak
 • Yüz dengesizliği veya asimetri
 • Diş gıcırdatma  veya sıkma

Tedavi Edilmeyen Durumlardan Kaynaklanan Komplikasyonlar

Çıkıntılı, çapraşık veya düzensiz aralıklı dişler çekici olmayan bir görünüm oluşturur ve ağız hijyenini zorlaştırabilir. Kötü ağız hijyeni, bir dizi ikincil sağlık sorununa ek olarak diş çürümesine, diş eti hastalığına ve diş kaybına yol açabilir. Uygun olmayan bir ısırık, çiğneme ve konuşmayı engelleyebilir, diş minesinde anormal aşınmaya neden olabilir ve TME gibi çene sorunlarına katkıda bulunabilir. Diğer olası komplikasyonlar arasında kulak ağrısı, baş ağrısı, migren, boyun ve omuz ağrıları ve horlama ve özgüven eksikliği gibi solunum ve uyku sorunları yer alır.

Ortodonti Tedavisi : Kullanılan Yöntemler

Diş  telleri : En yaygın ortodontik aparey türü olan diş telleri çocuklar, gençler ve yetişkinler için uygundur. Dişlere bağlı bantlardan ve tellerden oluşan braketler, dişlerin konumunu değiştirerek veya yerinde tutarak düzensiz hizalamayı düzeltir.

Braketler - dişlere bağlanan braket parçaları - metal, seramik, plastik veya bunların bir kombinasyonu olabilir. Daha belirgin olmasına rağmen, metal diş telleri karmaşık ısırma sorunları için en güçlü ve en etkili olanlardır. Daha iyi görünen ancak metalden daha zayıf olan seramik diş telleri genellikle daha uzun süre takılmalıdır. İç diş telleri daha az fark edilmesi için dişlerin arkasına takılır ve ayrıca daha uzun kullanım süresi gerektirebilir.

Sabit diş telleri sürekli takılır ve sadece diş hekimi tarafından çıkarılabilir; çıkarılabilir diş telleri ağızdan alınabilir. Bununla birlikte, en iyi ve en hızlı sonuçlar için, sık ve/veya uzun süreli olarak çıkarılması tavsiye edilmez. Çoğu insan, hangi koşulların düzeltilmesi gerektiğine bağlı olarak bir ila üç yıl boyunca diş teli takar. 

Apareyler:  Ağız koruyucusu şeklinde olan çıkarılabilir cihazlar (bazen tutucular olarak adlandırılır), plastik ve metalden yapılmış küçük, kişiye özel cihazlardır. Üst tutucular ağız çatısına otururken, alt tutucular çıkarılabilir veya alt dişlere kalıcı olarak sabitlenebilir. Tutucular en çok dişleri yerinde tutmak için diş telleri takıldıktan sonra kullanılır. Diğer durumlarda, ortodontik hastalar, dişler arasındaki boşlukları veya boşlukları kapatmak veya tek bir dişi hareket ettirmek için çıkarılabilir apareyler kullanabilirler. Bu durumlarda diş telleri gerekli değildir; çıkarılabilir apareyler yeterlidir.

Çıkarılabilir cihazlar ayrıca konuşma sorunlarına veya belirli tıbbi durumlara yardımcı olabilir. Beşik veya dil kafesi tutucuları olarak adlandırılan bazı çıkarılabilir cihazlarda, ağzın çatısından sarkan küçük metal çubuklar bulunur. Bu apareyler siz konuşurken dilinizin dişlerinizin arasından geçmesini engeller.

Ek olarak, çıkarılabilir apareyler temporomandibular eklem bozukluğu (TMJ) olan kişilere yardımcı olabilir. Bu bozukluk genellikle maloklüzyon veya bruksizm (uyku sırasında diş gıcırdatma) gibi ısırma problemlerinden kaynaklanır. Gıcırdatma, ağzınızdaki ve çenenizdeki kasları ve eklemleri gererek çene ağrısına, baş ağrısına ve kulak ağrısına neden olabilir. Gece koruyucular, geceleri ağzın tamamen kapanmasını engelleyerek diş gıcırdatmasını önleyerek yardımcı olur.

Tedavinin ilk aylarında çoğu hastanın (çocuklar, gençler ve yetişkinler) her gece koruyucu takması gerekir. Tutucular genellikle birkaç yıl boyunca giyilecektir. Tedavinin ilk birkaç günü belirli bir miktarda baskı ve ağrı hissedilebilir, ancak rahatsızlık kısa sürede kaybolur.

 

Şeffaf Diş Teli : Geleneksel diş tellerine  çekici alternatifler  , şeffaf veya “görünmez” hizalayıcılar, bir dizi net, özelleştirilmiş cihazdır. Metal diş tellerinden farklı olarak, hizalayıcılar minimal düzeyde invazivdir ve dişler arasında yiyecek parçacıklarını ve plakları tutmaz. Hizalayıcılar yemek yeme, fırçalama ve diş ipi kullanma ya da önemli olaylar için çıkarılabilir. Hizalayıcılar, hafif aralık sorunları olan yetişkinler için sıklıkla önerilir; Kalıcı olmayan dişleri olan çocuklar ve ergenler için hizalayıcılar önerilmez.

Özel olarak takılan şeffaf plaklar, bilgisayar teknolojisi kullanılarak laboratuvarda üretilir. Şeffaf plaklar, sayısı ortodontik duruma bağlı olan setler halinde gelir. Her yeni takım belirli bir süre giyilir ve mümkün olduğunca seyrek çıkarılır. Hizalama sorununun türü ve ciddiyetine ve kullanılan hizalayıcının türüne (Invisalign, ClearCorrect ) bağlı olarak değişiklik gösterse de  , tedavi süreleri genellikle dokuz ila 24 ay arasında değişir. Şeffaf hizalayıcıların maliyetleri, geleneksel diş tellerine kıyasla karşılaştırılabilir veya daha yüksektir.

Yer Koruyucular:  Küçük, plastik veya metalden yapılmış, neredeyse hiç fark edilmeyen ve alışması kolay, kişiye özel yer tutucular, dişleri yerinde tutmak için basit ve ekonomik bir seçenektir. Örneğin, bir süt dişi zamanından önce kaybedilirse, yer tutucular, çenenin doğal konumunda kalmasına yardımcı olmak için kalan dişleri eksik diş boşluğunun etrafında sabitler. Bu, aralık etrafındaki dişlerin boş alana hareket etmesini önler, bu da kalıcı dişin çıkması sırasında aşırı kalabalık/çarpık dişlere neden olabilir.

Yer tutucular ayrıca yetişkin dişler için yerin korunmasına yardımcı olur ve komplikasyonları ve ek ve daha maliyetli ortodontik tedavi ihtiyacını önler.

Ağız Koruyucular:  Genellikle spor sırasında giyilen ağız koruyucuları, dişleri, yumuşak ağız dokusunu ve/veya diğer sabit aletleri (diş teli gibi) darbelere ve fiziksel temasa karşı koruyan koruyucu cihazlardır. Bazı durumlarda ağız koruyucular, temporomandibular eklemi stabilize ederken aynı zamanda eklem yaralanmasını önlemeye yardımcı olur. Ağız koruyucuların maliyeti, stokta satılan, tezgah üstü versiyonlar için birkaç dolardan, bir dişçiden alınabilecek özel olarak takılan koruyucular için 500 dolardan fazla olabilir.

Oklüzal Splintler:  Ayrıca ısırma atelleri, ısırma düzlemleri, ısırma koruyucuları veya gece koruyucuları olarak da adlandırılan oklüzal splintler, dişleri korumak ve/veya ısırığı değiştirmek için giyilen çıkarılabilir diş aletleridir. Üst veya alt dişlere özel olarak takılan oklüzal splintler, baş ağrısı ve boyun ağrıları gibi çene sorunlarının neden olduğu sorunları tedavi etmenin yanı sıra bir diş prosedüründen önce bir ısırmayı stabilize etmek için de kullanılır.

Gece koruyucuları, diş gıcırdatma veya sıkma nedeniyle oluşan ağrıyı gidermek için tasarlanmıştır. Bu cihazları takmak dişlerdeki aşınma ve yıpranmayı azaltmaya yardımcı olur. Gece koruyucuları sadece geceleri giyilmelidir; diğer atel türleri genellikle her zaman giyilir.

Gece korumaları için yumuşak veya yarı sert plastikten veya ısırma atelleri için sert, sert yumuşak polyester, akrilik veya naylondan yapılmıştır. Yumuşak veya "esnek" tip daha az dayanıklıdır, ayarlanması daha zordur ve temiz tutulması daha zordur. Bazı hastalarda diş sıkmayı ve gıcırdatmayı teşvik edebilir, esasen düzeltilmesi amaçlanan semptomları arttırabilir. Atletik ağız koruyucuların sağladığı korumayı sağlayacak kadar güçlü olmadıklarından, atletik/rekreasyonel aktiviteler için hiçbir tür oklüzal atel kullanılmamalıdır.

 

Buruksizm de Ortodonti:  Çene kaslarını gevşetmeye yardımcı olan ağız koruyucu tipi cihazlar, anterior deprogrammers şiddetli ve/veya kronik diş sıkma ve gıcırdatma rahatsızlıkları olan kişilerde en iyi sonucu verir. Ön deprogrammerler, ortodontik durumun ciddiyetine ve tipine bağlı olarak, gündüz ve/veya gece ve üst veya alt dişlere takılabilir. Kas yorgunluğunu gidermek ve gerilim tipi baş ağrılarını, migreni ve bruksizm ve TME rahatsızlıklarının semptomlarını azaltmak için kullanılırlar. Tipik olarak plastikten yapılmış ön program çözücüler ortalama olarak yaklaşık 500$'dır.

Damak Genişletici:  Sekiz ila 10 yaş arasındaki çocukları geliştirmek için en iyisi, üst kavis yeterince geniş olmadığında bir damak genişletici kullanılır; cihaz bu kemeri genişletir. Maksillofasiyal cerrahi prosedürü ile kombine edilmedikçe yetişkinler için damak genişleticiler önerilmez. Damak genişleticiler nispeten ekonomiktir ve genellikle diş sigortası kapsamındadır.

Uyku Bozukluğunda Ortodonti: Bu özel cihazlar, uyku apnesinin (horlama) etkilerini azaltırken, hastaların sağlıklı ve sürekli uyumasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Hava yolu tıkanıklığını önleyerek, bir kişinin uyku sırasında solunumun tıkanmasından müzdarip olduğu bir durum olan obstrüktif uyku apnesini tedavi ederler. Uyku sırasında ortodontik bir alet gibi ağza takılan, genellikle plastik veya akrilikten yapılan uyku bozukluğu cihazları, yumuşak dokunun çökmesini ve normal nefes almayı engellemesini engeller. Oral apareyin amacı, alt çeneyi, dili ve yumuşak damağı belirli bir pozisyonda yeniden konumlandırmak, açık bir hava yolunu korumak için dil ve çeneyi stabilize etmek veya kollaps ve bunun sonucunda hava yolu tıkanıklığını önlemek için yapay kas dokusu sağlamak olabilir. . 

Oklüzal Dengeleme:  Çenenin düzgün bir şekilde kapanabilmesi için genellikle saptırıcı etkileşimleri (dişlerin çok yüksek veya düşük olan diş uçları) ortadan kaldırmanın en iyi yöntemi, oklüzal dengeleme, dişlerin ısırma yüzeylerinin seçici olarak yeniden şekillendirilmesini içerir. Maloklüzyon mevcut olduğunda, boyun, baş ve/veya omuzlarda ağrı, anormal aşınma ve restorasyonların kırılması gibi bazı problemler olduğu için dişler genellikle stabilizasyon gerektirir. Sorunlar genellikle üst çenenin dişleri, restorasyonları ve/veya ağız içi apareyleri alt çeneninkilerle iyi uyuşmadığı için mevcuttur. Oklüzal dengeleme, uygun çene kapanmasına izin vermek için diş/restorasyon alanlarını mekanik olarak yeniden şekillendirir.

Basit bir oklüzal dengeleme genellikle sadece bir randevu gerektirir. Bir süre içinde ısırmada küçük değişiklikler meydana gelirse, daha fazla değişiklik yapılması gerekebilir. Daha karmaşık dengeler çeşitli randevular gerektirebilir ve dişler bu arada önemli ölçüde kayabilir. Oklüzal denge, ısırık stabilize olduğunda ve semptomlar ortadan kalktığında sona erer.

 

Classic
Invisible

Invisible Braces Vs. Metal braces

 • Permanent solution
 • Effective treatment
 • Beautiful, straight teeth
 • Completly invisible
 • Easy to remove any time
 • Satisfying results
 • Easy cleaning & brushing
 • No diet restrictions
 • Comfortable plastic tray